Cumalıkızık Köyü Cin Aralığı
Gölyazı Zambak Tepesi
Etnografya Müzesi Mudanya Rum Mahallesi

 

Araç Kalkış Noktaları

06.00 İncirli Dilek Pastanesi Önü

06.30 Mecidiyeköy Meydanı (MADO – İETT Durakları)

07.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi

07.15 Kartal Köprüsü (Ankara İstikameti)

07.30 Çayırova McDonald’s Önü

08.15 İzmit Halkevi Durağı

09.00 Sakarya Terminal Sapağı (Alpet Benzinlik Önü)

 

 

Dahil Olanlar
Gidiş – Dönüş Ulaşım Rehberlik Hizmeti
Zorunlu Seyahat Sigortası Çevre Gezileri
Serpme Köy Kahvaltısı Seyahat Sağlık Sigortası

 

Hariç Olanlar
Kişisel Harcamalar
Öğle Yemeği
Gölyazı Tekne Turu

 

 

1

1. Gün

 Belirtilen buluşma noktalarından hareketle Eskihisar-Topcular Feribotunu kullanarak Yalova üzerinden ilk durağımız olan Cumalıkızık Köyüne doğru yola çıkıyoruz.

 Cumalıkızık Köyü

  Bursa’nın Tarihi Alanları ile UNESCO Dünya Miras Listesinde Yer Almaktadır

Köyde koruma ve yenileme çalışmalarının yapıldığı toplam 270 evden bazılarına ve Etnografya Müzesi’ne misafir oluyoruz. Cumalıkızık Köyünde Konuk Evi, Sanat Evi, Çoban Evi, Etnografya Müzesi’ni gezip dünyanın en dar aralığı olan Cin Aralığından geçmeyi deneyeceğiz.

 Gölyazı

Ulubat Gölü Kıyısında Doğa İle Tarihin Bir Arada Bulunduğu Bir Güzellik Sunar

Cumalıkızık gezimizin ardından Gölyazı’ya Doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Zeytin ağaçları arasında Gölyazı’ya ilerlerken girişte restore edilen yel değirmeni karşılıyor bizi. İlk olarak eski tiyatro kalıntılarının bulunduğu Zambak Tepesi’ne çıkıyoruz. Muhteşem Gölyazı ve Uluabat Gölü manzarasında bölge hakkında bilgi alıp, fotoğraf molası verdikten sonra gezmeye devam ediyoruz. Anadolu Rum Ortodoks kiliselerinin önemli ve özgün örneklerinden olan Aziz Panteleimon Kilisesi ve Göl Yazıevi’ni geziyoruz. Yürüyerek köyün meydanında bulunan Ağlayan Çınarı görüp rehberimizden hikayesini dinledikten sonra köprü ile yarımadaya geçiyoruz. Şimdi restore edilip kafe olan tarihi Gölyazı Hamamı’nı ve Camisi’ni, Tarihi surları Uluabat Golu’nden avlanan balıkların 100 yıldır satıldığı mezatı, restore edilen Faik Bey Konağı’nı 250 yıllık Rum evlerini rehberimizin anlatımıyla gezip meydanda çay molası veriyoruz.

 Mudanya

 Rum Mahallesinde Bir Gezinti

 Gölyazı Köyü ve Uluabat Gölü turumuzu tamamladıktan sonra bir sonraki durağımız olan ve öğlen Yemeği (Balık/Köfte-Salata-İçecek-Fırında Tahin Helvası-Cay Yemek Extra ücretli olup isteğe bağlıdır.) için mola vereceğimiz Mudanya’ya doğru hareket ediyoruz. 1 saatlik yolculumuzdan sonra ilk olarak Mudanya’da bulunan Balık Restaurantımıza geçiyoruz. Öğlen yemeklerini yedikten sonra rehberimiz eşliğinde Rus asıllı Aleksander Ganyanof’ ait olan, Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı bina olan Mudanya Mütareke Evi Müzesi, İtalyan mühendis Piciretu tarafından planlanan Giritli   Mahallesi’nde (Mudanya Rum Mahallesi) bulunan Mudanya Evleri’ni gördükten sonra 30 dakika mesafede olan son durağımız olan Trilye’ye geçiyoruz. Eski bir Rum yerleşim yeri olan Trilye de Fatih Camii, ve önceden Papaz Okulu olarak inşa edilen ve 1980′li yıllara kadar okul olarak hizmet veren Taş Mektep gezileri yapıyoruz. Sonrası ülkemizde yetişen sofralık zeytinlerinin en iyilerinden olan Trilye Zeytini alışveriş molası en son molamız olacaktır.

İstanbul’a Dönüş

İstanbul yolculuğumuza başlıyoruz. Tahmini yol, hava koşullarına göre saat 22:00 -00:00 İstanbul’da oluyoruz. Bir Sonraki Euro Panoramic seyahatinizde buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Cumalıkızık Köyünde Serpme Kahvaltı Olarak Alınıcaktır. (Tur Ücretine Dahil)

Öğle Yemeği: Ekstra Olarak Alınıcaktır
Akşam Yemeği: Yol Üzerinde Tesiste Mola Verilicektir. (Ekstra)

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap

Değerlendirme